Znajdź najtańszy kredyt mieszkaniowy, gotówkowy lub chwilówkę z F.EDU.PL

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2017 roku

Wraz z rokiem 2017 na rynku kredytów hipotecznych nastąpiło sporo istotnych zmian. Jak wpłynął one na konsumentów? Czy zainteresowanie zakupem nieruchomości na kredyt będzie cieszyć się równie dużym zainteresowaniem, jak miało to miejsce rok temu?

Wkład własny wzrósł do 20%

Do tej pory osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny były zobowiązane do uiszczenia opłaty w wysokości 10% ceny nieruchomości. Od tego roku wysokość wykładu własnego musi wynosić co najmniej 20% wartości mieszkania, czyli o 10% więcej, niż w roku 2016. Oczywiście nie oznacza to, że osoby, które nie dysponują odpowiednią kwotą wkładu własnego nie będą mogły zaciągnąć kredytu. W tym wypadku będzie potrzebne, jednak dodatkowe zabezpieczenie spłaty zadłużenia albo doubezpieczenie brakujących 5%. Niestety mając niewiele oszczędności, będziemy musieli oddać więcej pieniędzy, gdyż będziemy obciążeni wyższą marżą. W najlepszej sytuacji będą kredytobiorcy, którzy mogą przeznaczyć na zakup nieruchomości przynajmniej 30% wartości nieruchomości, wtedy można liczyć na dobre warunki kredytowania. W dalszym ciągu można skorzystać z dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych, przy czy kolejna oczekujących jest długa.

Koniec z darmowym porównywaniem ofert

Do tej pory osoby, które planowały zaciągnąć kredyt, mogły skorzystać z bezpłatnego wsparcia doradców kredytowych. Niestety niektórzy pośrednicy nie działali na rzecz klienta, ale proponowali oferty, za które mogli otrzymać najwyższą prowizję. Aby uchronić potencjalnych kredytobiorców przed tego typu sytuacjami, od tego roku pośrednicy nie mogą otrzymać od instytucji bankowych prowizji, co ma uczynić ich bardziej wiarygodnymi. Z jednej strony nowa ustawa będzie mogła uchronić konsumentów przed nadużyciami ze strony doradców kredytowych, z drugiej będą oni zmuszeni szukać ofert na własną rękę lub płacić pośrednikom za tego typu usługi.

Nowa ustawa to wynik konieczności dostosowania polskiego prawa do wymogów unijnych. Chociaż ma ona bronić interesów potencjalnych kredytobiorców, to niestety oni wyjdą na tym najgorzej, gdyż poniosą większe koszty udzielenia kredytu. Obecnie szybkie i bezpłatne porównanie ofert kredytowych jest niemożliwe, co więcej trzeba wnieść wyższy wkład własny, miejmy nadzieję, że ostatecznie takie zmiany przysłużą się klientom, którzy planują wziąć kredyt.

Sprawdź także zestawienia:
Eksperci kredytowi 2023
Kredyty konsolidacyjne 2023
Kredyty hipoteczne 2023
Kredyty gotówkowe 2023

Kredyt hipoteczny nr 1SPRAWDŹ
+