Znajdź najtańszy kredyt mieszkaniowy, gotówkowy lub chwilówkę z F.EDU.PL

Jak oszczędzać na godną emeryturę?

Wiadomym jest, że młode pokolenie nie może liczyć na godną emeryturę w przyszłości. Ani składki przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani tym bardziej OFE, których koniec przewidywany jest na przyszły rok nie zagwarantują nam środków pozwalających na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych w podeszłym wieku. Im wcześniej zaczniemy samodzielnie myśleć o przyszłości, tym więcej oszczędności będziemy mogli odłożyć na przyszłość. Sposobów jest co najmniej kilka.

Instytucje finansowe, mając świadomość potencjalnych problemów, przygotowały produkty, które mają pomóc przyszłym emerytom żyć na określonym poziomie. Największym uznaniem cieszą się Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, ale to nie jedyne metody odkładania wolnych środków. Większa świadomość finansowa Polaków odczuwalna jest ostatnio w branży. Długoterminowe produkty oszczędnościowe, mniej lub bardziej ryzykowne cieszą się popularnością. Głównie mowa o lokatach, obligacjach, funduszach inwestycyjnych czy rachunkach oszczędnościowych. Osoby z większa wiedzą finansową inwestują na giełdzie, ale także w kruszce czy dzieła sztuki. Rosną ceny nieruchomości – to też pewna forma inwestycji na przyszłość.

Bezpieczne lokaty, obligacje czy rachunki oszczędnościowe pozwalają zarobić nieco mniej ale środki są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny czy Skarb Państwa. Fundusze niosą większe ryzyko, z uwagi na wahania koniunktury. Tu zysk nie jest tak pewny, chyba że wybierzemy fundusze zrównoważone, hybrydowe czy papiery dłużne. W takim rozwiązaniu należy pamiętać o dywersyfikacji portfela – jeśli stracimy na jednym, możemy zyskać na drugim instrumencie finansowym.

Najwięcej korzyści przynoszą inwestycje giełdowe. Jednak tu poziom wiedzy i szczęście liczą się najbardziej. Ryzyko jest spore, ale i zysk może być imponujący. Oczywiście każdy sposób na pomnażanie wolnych środków jest dobry, o ile przemyślany i oceniony przez inwestora będzie poziom ryzyka. Dla początkujących zaleca się bezpieczne formy, w tym IKZE gdzie nie ma minimalnej kwoty depozytu, a limit wpłat oscyluje w granicach 5 tysięcy rocznie. Przez kilkanaście lat jesteśmy w stanie odłożyć dość pokaźne na polskie warunki sumy.

Sprawdź także zestawienia:
Eksperci kredytowi 2023
Kredyty konsolidacyjne 2023
Kredyty hipoteczne 2023
Kredyty gotówkowe 2023

Kredyt hipoteczny nr 1SPRAWDŹ
+