Karta kredytowa to bardzo przydatny produkt finansowy, jednak trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać, aby nie wpaść w długi. Nie każdy powinien posiadać taki środek płatniczy, szczególnie gdy mamy tendencje do wydawania pieniędzy.
Kartę kredytową można porównać do małego, bezpłatnego kredytu, który może zostać nam udzielony na okres kilku tygodni. Okres bezodsetkowy, czyli czas, w którym możemy korzystać z pożyczonych pieniędzy bez ponoszenia żadnych kosztów, wynosi zazwyczaj od 52 do 58 dni. Jeżeli w tym czasie spłacimy kartę, wówczas nie będziemy musieli płacić odsetek.
Limit na karcie
Karta kredytowa może mieć różne limity w zależności od zdolności kredytowej jej posiadacza. W jednej strony to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na budowaniu historii kredytowej, aby w przyszłości móc wziąć kredyt hipoteczny. Z drugiej strony karta wpływa na naszą zdolność kredytową, dlatego przed decyzją o zaciągnięciu dużego kredytu, warto z niej zrezygnować, jeśli nie jesteśmy pewni, czy będziemy w stanie sprostać wymaganiom banku.
Koszty karty kredytowej
Oprocentowanie karty kredytowej zazwyczaj wynosi kilkanaście procent, to sporo, jednak jeżeli będziemy spłacać raty na czas, nie musimy się obawiać żadnych dodatkowych kosztów. Koszty, jakimi może obarczyć nas bank to opłata za wydanie karty i opłata roczna w przypadku gdy średnie roczne saldo jest poniżej poziomu określonego w umowie (np. 5000 zł), choć nie zawsze, warto sprawdzić poszczególne oferty.
Dlaczego warto posiadać kartę kredytową?
Karta kredytowa jest wygodnym i przydatnym środkiem płatniczym, z którego możemy korzystać w przypadku, gdy na czas nie dotrze nasza wypłata. To dobre rozwiązanie także przy zakupie niektórych produktów czy usług np. biletów lotniczych, wycieczek zagranicznych, noclegów w hotelach itp. Posiadacze kart kredytowych bardzo często mogą liczyć również na różnego rodzaju zniżki oraz promocje, które mogą okazać się atrakcyjne.
Jak korzystać z karty kredytowej?
Najważniejszą zasadą, której należy przestrzegać, jeżeli posiadamy kartę kredytową jest to, aby nie wydawać więcej, niż zarabiamy. Jeżeli nie do końca sobie ufamy, można ustawić limit kredytowy, który powinien być mniejszy, niż połowa naszych zarobków; w ten sposób na pewno unikniemy problemów.
Sprawdź także zestawienia:
– Eksperci kredytowi 2023
– Kredyty konsolidacyjne 2023
– Kredyty hipoteczne 2023
– Kredyty gotówkowe 2023