Oprocentowanie lokat oraz kredytów zależy od wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, które są ustalane przez organ rządowy – Radę Polityki Pieniężnej. Główną funkcją tego organu jest dbanie o stabilność polskiej złotówki. Na jakiej zasadzie działają stopy procentowe, dlaczego Rada Polityki Pieniężnej reguluje te kwestie?
Jak działają stopy procentowe?
Stopy procentowe potocznie nazywane są oprocentowaniem. Jest to opłata za pożyczenie kapitału, mają za zadanie regulować sytuację na rynku pieniężnym. Ustalając ich wysokość, można zwiększyć lub zmniejszyć ilość pieniędzy w obiegu. Teoretycznie działa to w ten sposób, że wraz ze zwiększeniem ilość pieniędzy na rynku powinno dochodzić do wzrostu gospodarczego, możliwe jest jednak równoczesne zwiększenie inflacji. Z kolei zmniejszenie obiegu, powinno dać efekt odwrotny od przedstawionego. Oczywiście mechanizmy współczesnego systemu finansowego są bardziej skomplikowane i nie zawsze jest tak, jak zostało to opisane.
Rodzaje stóp procentowych NBP
W Polsce funkcjonują cztery rodzaje stóp procentowych NBP:
– stopa referencyjna (obecnie: 1,5%),
– stopa depozytowa (obecnie: 0,5%),
– stopa lombardowa (obecnie: 2,5%),
– stopa redyskonta weksli (obecnie: 1,75%).
Rada Polityki Pieniężnej chcąc walczyć z inflacją, zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. W ten sposób Polacy mają zostać zachęceni do oszczędzania, zmniejszeniu powinna ulec również ilość zaciąganych kredytów. Jeżeli kredyty będą droższe, być może więcej osób podejmie decyzję o odkładaniu pieniędzy, niż zapożyczaniu się w bankach. Niestety przyzwyczailiśmy się do wydawania pieniędzy, które tak naprawdę nie należą do nas. Z tego względu, wiele osób żyje ponad stan, sytuacja z oszczędzaniem Polaków nie wygląda za ciekawie. Wciąż nie potrafimy zapanować nad swoimi wydatkami, tymczasem odpowiednie zarządzanie budżetem, to klucz do sukcesu. Im więcej ludzi będzie gromadzić oszczędności w bankach, tym mniej będzie wydawać, to z kolei sprawi, że zmaleje popyt na dane produkty i usługi. Przedsiębiorcy widząc taką tendencję, zostaną zmuszeni do utrzymania cen na odpowiednim poziomie. W ten sposób inflacja powinna spadać i sytuacja powinna się unormować.
Sprawdź także zestawienia:
– Eksperci kredytowi 2023
– Kredyty konsolidacyjne 2023
– Kredyty hipoteczne 2023
– Kredyty gotówkowe 2023