Decyzja o założeniu własnej firmy to pierwszy krok do sukcesu. Oczywiście w tym wypadku nie chodzi wyłącznie o dobry pomysł na biznes, ale potrzebna jest również odpowiednia wiedza, trochę doświadczenia oraz pieniędzy. Niestety wielu początkujących przedsiębiorców ma problem z pozyskaniem środków na sfinansowanie swojego przedsięwzięcia.
Własne oszczędności to zazwyczaj za mało, aby uruchomić biznes, nie zawsze też możemy zaciągnąć pożyczkę w banku, czy pożyczyć pieniądze od rodziny. Czy z tej sytuacji jest wyjście? Rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki społecznościowe, za granicą znane pod nazwą social lending. W Polsce nie jest to tak popularna forma finansowania, jak w innych krajach, nie mniej jednak zainteresowanie taką formą pożyczania pieniędzy wciąż rośnie.
Na czym polega social lending?
Pożyczki społecznościowe zawiera się za pomocą specjalnych platform internetowych, które służą do kojarzenia inwestorów z pożyczkobiorcami. Tego typu strony zapewniają bezpieczeństwo zawierania transakcji, korzystanie z nich nie jest skomplikowane. Wystarczy wybrać platformę, zarejestrować się i opisać swoją inwestycję, następnie czekamy na odzew ze strony inwestorów. Bardzo ważne jest to, aby dobrze opisać swój cel oraz założenia, należy podać też kwotę, jaką chcemy pożyczyć. Im lepszy opis, tym większe szanse na pozyskanie środków. W tym wypadku nie ma żadnych ograniczeń dotyczących celu, na jaki chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze. O dodatkowe środki mogą ubiegać się zarówno firmy, jak i osoby prywatne.
Rola inwestora
Pożyczki społecznościowe mogą okazać się dobrym sposobem na pomnażanie oszczędności. Osoby posiadające nadwyżki w domowym budżecie mogą wybrać, na jaki cel chcą pożyczyć pieniądze, co ciekawe nie muszą finalizować całej inwestycji, równie dobrze mogą zdecydować się na przekazanie części potrzebnej kwoty. Oczywiście pożyczka jest udzielana na określony czas oraz procent, właśnie w ten sposób inwestor może zarobić pieniądze. Natomiast platforma pobiera prowizję od każdej transakcji. Cała procedura jest prosta i szybka, nie ma potrzeby przedstawiania zdolności kredytowej, dużo zależy od samego inwestora, który może zlecić weryfikację pożyczkobiorcy w BIK czy KDR. Aby móc zawrzeć umowę należy przesłać skan dowodu tożsamości.
Wiele osób może zadać sobie pytanie, czy aby na pewno taka forma zawierania transakcji jest bezpieczna. Podpisując umowę chroniony jest zarówno inwestor, jak i pożyczkobiorca. Jeżeli natomiast dłużnik będzie zwlekał ze spłatą rat, niestety odzyskanie należności będzie leżeć w gestii inwestora, który może w tym wypadku zdecydować się na działania windykacyjne.
Sprawdź także zestawienia:
– Eksperci kredytowi 2023
– Kredyty konsolidacyjne 2023
– Kredyty hipoteczne 2023
– Kredyty gotówkowe 2023