Karta charge jest kartą płatniczą, dzięki której możliwe jest dokonywanie transakcji bezgotówkowych lub wypłat z bankomatów na zasadach podobnych jak przy karcie debetowej czy kredytowej. Karta powiązana jest z rachunkiem klienta, ale z drugiej strony konto nie jest obciążane każdorazowo po dokonaniu transakcji, ale jedynie raz w miesiącu. Każdy posiadacz karty ma ustalany limit wydatków, możliwych do zrealizowania z użyciem karty obciążeniowej.
Jakie są zasadnicze różnice między kartami kredytowymi a charge?
Po pierwsze termin spłaty. Przy kartach kredytowych w danym okresie rozliczeniowym klient może zwrócić jedynie określoną część wykorzystanego limitu. Od pozostałej naliczane będą wówczas odsetki. Przy kartach charge trzeba oddać całość wykorzystanej kwoty w najbliższym okresie rozliczeniowym. Niektóre banki, dzięki opcji odroczenia terminu spłaty wydłużają okres rozliczeniowy o kolejne 20-25 dni.
Po drugie spłata karty obciążeniowej dokonywana jest z rachunku osobistego, z którym jest powiązana. Zatem należy zadbać, by w okresie spłaty na koncie były wystarczające środki, aby bank automatycznie dokonał operacji spłaty. Karta kredytowa nie jest powiązana z ROR, zatem spłaty należy dokonać na wskazany rachunek w wyznaczonym czasie samodzielnie.
Karta charge to szybki dostęp do dodatkowych środków. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy jest lepsza od karty kredytowej – każdy ma inne oczekiwania i inne możliwości płatnicze, stawia na mniejszą czy większą swobodę i wygodę. Karty charge to idealne rozwiązanie dla firm – dzięki środkom w ramach limitu możliwe jest bezproblemowe, szybkie realizowanie płatności za towary czy usługi względem kontrahentów, czy w trakcie służbowych podróży. Kwoty wydawane z karty są sumowane, zatem ułatwiają rozliczenia w trybie miesięcznym w firmie. Jeśli jednak potrzebna jest dodatkowa deska ratunku to karta kredytowa może stanowić alternatywę dla charge. Nie trzeba, w jej przypadku, oddawać całości wykorzystanej kwoty w trakcie okresu rozliczeniowego – można spłatę rozłożyć na raty dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych.
Sprawdź także zestawienia:
– Eksperci kredytowi 2023
– Kredyty konsolidacyjne 2023
– Kredyty hipoteczne 2023
– Kredyty gotówkowe 2023