Finanse Wrocław - f.edu.pl

Wydłużenie wieku emerytalnego – jak to wygląda?

Expander Wrocław

Informacja o wydłużeniu wieku emerytalnego szybko obiegła cały kraj i spotkała się z powszechnym niezadowoleniem. Trudno się temu dziwić – zmiany są duże i ciężko sobie wyobrazić, że naprawdę będzie się dążyć do ich wprowadzenia. Kiedy docierają do nas takie wiadomości, nie od razu myślimy racjonalnie, poddajemy się emocjom i nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak to wprowadzanie zmian ma wyglądać i na czym dokładnie polegać. Na takie pytania trzeba jednak szukać odpowiedzi.

Kobiety według obecnych założeń mają pracować do 60. roku życia. Jednak od tego roku będzie to wyglądać nieco inaczej. Docelowo kobiety będą pracowały o siedem lat dłużej, a więc na emeryturę będą mogły przejść z chwilą osiągnięcia 67 lat. Siedem lat to bardzo dużo czasu. Trzeba nam jednak zdać sobie sprawę z tego, że to wydłużenie nie nastąpi nagle, nikt nie wyda oświadczenia, w którym będzie zapis mówiący o tym, że „od dziś kobiety pracują dłużej”. Byłoby to po prostu niedorzeczne. Taki proces wymaga czasu i stopniowego wprowadzania w życie. I tak od tego roku co cztery miesiące granica będzie się przesuwać. Z perspektywy rocznej kobiety będą pracować o trzy miesiące dłużej. Identycznie sytuacja przedstawia się u mężczyzn. Różnica jest jednak taka, że u kobiet zamierzony wiek emerytalny zostanie osiągnięty dopiero w 2040 roku, natomiast u mężczyzn dwadzieścia lat wcześniej. Wynika z to z faktu, że wiek emerytalny mężczyzn wydłuża się tylko o dwa lata.

Niezależnie od tego, co myślimy o wprowadzonych zmianach, czy uważamy je za słuszne czy też kompletnie bezsensowne, powinniśmy podchodzić do nich spokojnie i z dystansem. Nie są wprowadzane bardzo szybko, nie stanowią rewolucji, ale powoli doprowadzają nas do wyznaczonego celu i przyzwyczajają do nowej sytuacji.

Sprawdź także zestawienia:
Najlepsze konta osobiste luty 2019
Najlepsze lokaty bankowe luty 2019
Najlepsze karty kredytowe luty 2019
Najtańsze kredyty gotówkowe luty 2019

KTÓRY BANK OFERUJE NAJTAŃSZY KREDYT HIPOTECZNY?SPRAWDŹ
+